От няколко години се занимавам активно с блогване, което се превърна в едно от хобитата ми. През години изпробвах доста системи за блогове – Blogger, Joomla, Blog:CMS, Drupal, b2Evolution, Nucleus. В крайна сметка се спрях на WordPress, защото исках опции, функционалност и свобода, които другите системи за съдържание не можеха да ми предложат. През периода на развитието ми разбрах, че не само CMS (Content Management System) е важна, а и използваният браузър за създаването на публикациите.
Сега, почти година след създаването на първият ми самостоятелно хостнат WordPress блог, TechStation BG, мога да споделя и кой е най-добрият браузър за използването на тази система управление на съдържанието. Но първо ще разгледам най-популярните браузъри 1 по 1, преди да кажа кой точно предпочитам.
Internet Explorer (7, 8 и 9 beta)
За момента Internet Explorer е най-използваният браузър в световен мащаб, но в близките години съм сигурен, че той изгуби короната. С навлизането на конкуренти предложения в сегмента, продуктът на Microsoft се оказа доста слаба ракия в почти всяко едно отношение, що се отнася до преглеждане и управление на WordPress. Ето какви плюсове и минуси смятам, че има в IE (7, 8 и 9 beta):
+ Най-използваният браузър в света – налага се да се съобразяваме с него при програмирането и подредбата на блога – Бавен – С неприветлив интерфейс – Има поддръжка на плъгини, но броят им е малко и използването им повече затруднява потребителя, отколкото да го улеснява – При писането на статии има моменти, в които опциите на едитора не работят – Не показва правилно дизайна на блога, за разлика от всички останали конкурентни решения – Товари машината значително при отварянето на повече от 10 табаСвали Internet Explorer 9 beta
Mozilla Firefox (версия 3.6.xx)
Според последните статистики, Firefox е вторият най-използван интернет браузър в света и бързо настина IE. Относно използването му за блогване с WordPress, той се представя почти перфектно и определено е много по-добри решение от предложението на гиганта от Редмънд.
+ Зарежда страниците бързо, включително Flash и Java елементите + Няма никакви проблеми с използването на едитора – всички функции на блога се използват без никакви проблеми + Поддържа плъгини и предлага много голямо разнообразие от такива – В редки случаи, без никаква причина, бави запаметяването и публикуването на статии – При използването на 10-15 и повече плъгина започва да работи мудно и натоварва машината доста
Свали Mozilla Firefox (най-нова версия)
Google Chrome
Chrome е най-младият играч сред популярните браузъри. Той успя да набере група от фенове доста бързо и нямаше как да не остане незабелязан и от мен. Първите версии на браузъра на Google бяха адски постни, но това е разбираем0 – все пак идеята му е да се използва от обикновените потребителите, които просто искат да разглеждат страници и мултимедийно съдържание. В последствие от Google пуснаха и каталог с плъгини, което направи използването на Chrome за блогване по-ползотворно.
+ Много бърз във всяко едно отношение (стартиране, зареждане на страници и т.н.) + Не натоварва машината дори и при отварянето и преглеждането на повече от 20 сайта + Предлага семпъл и лесен за ползване интерфейс – Почти всички опции в едитора на WordPress работят без проблеми, с изключение на 1, която се явява единствения и най-голям минус на Chrome. Разпъването и свиването на снимките в публикациите не работи нито в официалните версии, нито в тези за разработчиците.
Свали Google Chrome Stable (най-нова версия)
Свали Google Chrome beta version (най-нова версия)
Свали Google Chrome dev version (най-нова версия)
Opera (версия 10.6)
Не си спомням кога точно Opera внедри технологията Turbo, но благодарение на нея този браузър отваря някои страници адски бързо. Освен това Opera предлага и богат набор от функции, плюс приятен интерфейс. Като цяло е сред фаворитите ми за браузване, но има някой недостатъци по отношение на ползването му за блогване.
+ Благодарение на Opera Turbo, страниците се зареждат много бързо + Приятен интерфейс и бърза работна скорост, без да се натоварва машината– Точно както при Chrome, тук в едитора също не могат да се разпъват и свиват снимки. – В редки случаи прави проблем с Flash uploader-а на WordPress
И кой е по-добрият браузър за блогване с WordPress?
Всеки един от горепосочените браузъри, с изключение на Internet Explorer, е добро решение за блогване. Ако основно ползвате нетбук за обновяването на вашия WordPress блог, определено препоръчвам използването на Google Chrome – не товари процесора, не използва много RAM и е много бърз. Е, и Opera също ще ви свърши добра работа, ако сте с по-слаба машина.
В крайна сметка обаче личният ми фаворит за блогване е Mozilla Firefox (без значение от машината), основно поради факта, че с него нямам абсолютно никакви проблеми при ползването на WordPress, било то в администраторския панел, едитора или страниците на блога. Не, не използвам само него, дори в повече случаи цъкам с Chrome, но когато ми се налага да поставям само 1 снимка в публикация, мишката ми отива на иконата на продукта на Mozilla.
Източник: TechStation BG; Всички права запазени!
P.S: Надявам се Google да оправи малкия проблем на Chrome скоро, защото смятам, че е по-добър от Firefox 3.6.xx. На този етап обаче нямам избор 🙂
– Safari на Apple не съм го включвал, защото популярността му сред потребителите е много малко и не смятам, че представлява интерес.
[adrotate group=“5″]
Сложих Гугъл Хром заради тежката платформа на Блогер. И се представя чудесно.
За WordPress наистина Опера върши добра работа.